Rinoplasti Sonrası Burun Tıkanıklığı

Rinoplasti Sonrası Burun TıkanıklığıGünümüzde burun estetiğinde şişlik ve morarmanın yanında hastaları rahatsız eden durumlardan birisi de burun tıkanıklığıdır. Burun estetiği operasyonları sonrasında hastaların çoğunda burun tıkanıklığı görülür bu durum hastalar için geçici olsa da bazı hastaların burun tıkanıklığı uzun süre devam eder. Hastalar da burnun eski işlevini kazanması 6 ay gibi süreler alabilmektedir.

Burun estetiği operasyonlarından sonra hastaların daha iyi nefes almaları için burun deliklerine oluklu silikon tampon yerleştirilir. Bu tamponlar daha çok hastaların rahat nefes alması için tasarlansa da tamponların içine tıkanan kan pıhtıları ve sümük yüzünden nadir de olsa hastalar rahat bir şekilde nefes alamayabilir. Bu durumlar daha çok operasyondan sonraki ilk 3 gün içerisinde görülür.

Çok farklı bir durumla karşılaşılmadıkça operasyondan 3 gün sonra tamponlar alınır. Tamponun alınma süresi hasta da uygulanan tekniğe ve cerrahın verdiği karara göre değişiklik gösterebilir. Tamponlar rahat ve kolay bir şekilde alınabilmektedir. Tamponlar alınırken hasta herhangi bir acı veya ağrı duymamaktadır.

Tamponlar alındıktan sonra hastanın bazı özel burun spreyleri kullanması gerekmektedir. Bu spreyleri hastanın ne sıklıkla ve hangi dozlarda kullanacağına cerrah karar vermektedir. Bazı hastalar tamponlar çıkmasına rağmen nefes alırken sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu sıkıntı hastanın genzinde birikmiş olan burun akıntısı ve kan pıhtıları yüzünden oluşmaktadır. Hastalar cerrahlarının verdiği spreyi kullanarak bu sorundan da hızlı bir şekilde kurtulabilirler.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın