Rinoplasti De Kullanılan Anestezi Türleri

anesteziGünümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olan Rinoplasti halk arasında burun estetiği olarak da bilinmektedir. Burun estetiğinde ki önemli konulardan birisi de hastalara uygulanan anestezi çeşididir. Anestezi sayesinde hastalar burun estetiği sırasında herhangi bir acı veya ağrı çekmezler.

Burun estetiğinde intravezyon sedasyon, lokal anestezi ve genel anestezi teknikleri tercih edilmektedir. Bu tekniklerin her birinin kendi aralarında eksileri ve artıları bulunmaktadır. Hasta üzerinde hangi anestezi çeşidinin uygulanacağına hastanın genel sağlık durumuna, burunda yapılacak işleme bakarak estetik cerrah anestezi uzmanı ile beraber karar verir. Anestezi uzmanları ayrıca yapılan kan testinin ardından hastayı muayene eder ve hastanın ameliyat, hastalık geçmişi hakkında bilgi edinir. Hastanın sürekli kullanmak durumda olduğu ilaçları varsa ona göre anestezi uzmanı tekrar testler ister ve buna göre anestezi türünü onaylar.

Lokal Anestezi
Bu anestezi türünde burun bölgesel olarak uyuşturulur. Ameliyat sırasında hasta tamamen uyanıktır ve bilinci yerindedir.

İntravezyon Sedasyon
Hasta damardan verilen bir ilaç yardımı ile uyuşturulur. Bu yöntem lokal anestezi ile birlikte uygulanır ancak hasta tamamen uykuya dalmaz. Hasta operasyon sırasında her şeyin farkında olur fakat hiçbir şey hissetmez.

Genel Anestezi
Hasta genel anestezi de tamamen bilinçsiz bir durumda olacağı için hastanın hava alması için nefes borusundan içeri bir tüp yerleştirilir. Sedasyon yöntemine göre toparlanma süresi daha uzundur.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın