Burun Estetiği Sonrasında Beslenme

Burun Estetiği Sonrası BeslenmeBurnunun görüntüsünden hoşnut olmayan ve nefes alma gibi bazı kronik sorunlar çeken hastaların sıklıkla tercih etmiş olduğu operasyon türlerinden biri olan burun estetiği oldukça önemli bir ameliyattır. Oldukça önemli bir ameliyat olan burun estetiğinde büyük küçük her operasyonda olduğu gibi yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan birisi de yemektir.
Burun estetiği sonrası cerrahlar operasyon geçiren kişinin 24 – 48 saatlik bir sürede hafif gıdalar ve soğuk yumuşak besinler ile beslenmesini tavsiye etmektedir. Ağır baharatlı gıdalar, sıcak gıdalar ve yüksek tuzlu besinler kan damarlarının genişlemesine ya da morarma, şişmelere sebep olabilmektedir. Ameliyat geçiren hastanın ilk hafta dengeli bir şekilde beslenmesi ve sağlıklı gıdalar tüketmesi hem iyileşmesine katkı sağlamaktadır hem de hastanın daha dinç olmasına sebep olmaktadır. Tansiyon ve şeker gibi önemli hastalıkları olan hastalar operasyondan sonra doktorlarına danışarak hangi besinleri alacakları konusunda yardım alabilirler.

Yumuşak Gıdalar

Hastalar operasyon sonrasında bir iyileşme dönemine girdilerinde yumuşak ve çiğneme gereksinimi duyulmayan gıdalar seçmelidirler. Çilek, şeftali gibi yumuşak meyveler veya sıcak olmayan çorbalar oldukça işlerine yarayacaktır. Ayrıca yulaf ezmesi, meyve püreleri, lapa, patates püresi gibi besinlerde hastalara oldukça yardımcı olacaktır.

Alkol ve Kafein

Her operasyon sonrası iyileşme döneminde kanama riskinizi arttıracak alkol ve kafein alımı tavsiye edilmemektedir. Burun estetiği operasyonu sonrasında da alkol ve kafein kullanımı oldukça risklidir. Alkol ve kafein aynı zamanda kötü şişliklere de yol açabilir.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın