Burun Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Burun Ameliyatı Sonrası KomplikasyonlarSon zamanların en popüler olan estetik uygulamalarından burun ameliyatları burnundan şikayetçi olan ve görünümünü değiştirmek isteyen hastaların sıkça kullandığı bir yöntemdir. Burun estetiği yaptıracak hastanın cerrahını iyi seçmesi ve operasyon öncesinde cerrahı ile konuşarak iyi bir ameliyat planlaması yapması gerekmektedir. Ayrıca operasyonun yapılacağı alanın ve aletlerin steril olması hastanın sağlığı açısından son derece önemlidir. Hastalar cerrahlarını seçerken ameliyat sonrası oluşabilecek riskleri en aza indirmek amacıyla dikkatli olmalı ve mesleğinde deneyimli olan cerrahları seçmelidirler.
Deneyimli bir cerrah tarafından yapılan ameliyatlarda komplikasyon oranı elbette ki düşmektedir. Yine de risk yok denemez çünkü her cerrahi operasyonda belli bir risk vardır. Bu riskleri en az düzeye indirmek için ise hastalar ameliyat öncesinde iyi bir hazırlık yapmalı ve ameliyat sonrasında kendilerine iyi bakmalıdırlar. Ameliyat sonrası oluşabilecek risklerden bazıları enfeksiyon ( iltihab ), anestezi ile ilgili oluşacak riskler, burun kanaması, burun sırtında çok ince olarak oluşacak damarlanmalar olabilmektedir.

Burun deliklerini küçültmek için işlem yapılmadığı takdirde herhangi bir iz oluşumuna rastlanmaz; Çünkü ameliyat burnun içinden değil de dışından yapılmaktadır. Açık burun ameliyatlarında da burnun alt kısmında iz oluşur. Estetik cerrahlar bu gibi izleri ortadan kaldırmak için daha çok kapalı burun ameliyatını tercih etmektedirler. Burun estetiği sonrası oluşabilen bazı sorunlara karşı doktorlar nadir de olsa hastalarına ikinci bir ameliyatta önermektedir.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın