BURUN ESTETİĞİ SONRASI SPOR PROGRAMLAMASI

burun-estetigi-ameliyat-sonrasi1Burun estetiği kolay gibi gözükse de aslında iyileşme süresinde en çok dikkat edilmesi gereken cerrahi operasyonlardan biridir. Operasyondan sonraki dönemde yapılan yanlışlar yüzünden çok ağrılı bir iyileşme süreci yaşanır ve daha da ileri boyutunda ikinci bir burun estetiği operasyonu yapılma durumuna gidilebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası özellikle ilk 10 günlük dönemde çok dikkat edilmelidir.
Operasyon sonrasında gözlük kullananların takacakları gözlüğün bile buruna büyük zararı dokunabilir. Gözlük takılması bile büyük sorunlara yol açabildiği vb. göz önünde bulundurulursa burun estetiği sonrası yapılan spor sırasında yapılan yanlış hareketler sonu çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. İlk 10 günlük dönemde burun kesinlikle fiziksel etkide bulunabilecek bir egzersiz yapılmamalıdır. Yüksek enerji isteyen, vücudu zorlayıcı egzersizler yerine vücudu yenileyici antrenmanlara önem verilmelidir.
Koşu yapmak yerine uzun yürüyüşlerin yapılması kişileri rahatlatacak ve olası sıkıntıların önüne geçecektir. Bu yürüyüşlerde havanın sıcak olduğu öğle vakitleri yerine akşam serinliğinde yapılması kişiyi zorlamayacaktır. Bu yürüyüşlerin süresi 60 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca ağırlık çalışmaları bu süre içerisinde kesinlikle yapılmamalıdır. Yapılan ağırlık antrenmanları kan basıncını yükselteceği için burunda kanamaya yol açabilir ve ameliyat bölgesinde oluşan ödemin çoğalmasına neden olur. Bu durumda hastayı ağrılı bir dönem bekler. Bu nedenlerden dolayı buruna gerekli hassasiyet gösterilmelidir ve tansiyonu yükseltecek egzersizlerden kaçınılmalıdır. Serin havada yapılan yürüyüşler hem nefes almayı düzene sokacak hem de vücudun rahatlamasını sağlayacaktır ve bu operasyon sonrası yapılacak olan spor için yeterlidir.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın