Burun Estetiği (Rinoplasti) Caiz Midir?

estetik-yaptirmak-gunah-midir
Burun Estetiği (Rinoplasti) Caiz Midir? sorusu, Burun Estetiği (Rinoplasti) konusunda en çok merak edilen konuların arasında yer alır. Aslında genel olarak estetik konusunda, ülkemizde sürekli bu konu tartışılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı da estetik ameliyatları hakkında oldukça fazla soru almaktadır. Bu konuda ki fetvalara geçmeden önce hazırlanan yazı ile kişilere bilgi aktarma amacında olduğumuzu söyleyelim. Estetik yaptırma konusunda ki karar zaten size ait olacaktır.

Estetik ameliyatları konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı, kişilerin ayrı ayrı değerlendirilmesini ön görmektedir. Yani estetiğin ne amaçla yapıldığı sorusunu kişiye sorulması gerektiğini ifade eder. Sağlık sebebi ile yapılan tüm estetiklerin caiz olduğu söylenmektedir. Bu konuda kişilerin normal hayatlarında daha rahat bir hayat geçirebilmesi adına, dinin engel olmayacağını ifade ediyor. Bir başka açıdan ise, zorlukla nefes alıp veren kişiler de, rinoplasti ve burun estetiğinde çözüm ve şifa var iken, bunun caiz olmadığına dair kesinlikle bir fetva olmadığı vurgulanmaktadır.

Diyanet keyfi olarak yapılan tüm estetik ameliyatlarına ise, şüphe ile yaklaşmaktadır. Burada asıl olanın niyet olduğu cevaplarını meraklılarına verirken, kişinin bunu kendi adına değerlendirmesi gerektiğini ifade etmektedir. Ayrıca rahatsız edici görünümü olan kişilerin de bu kapsamda değerlendirilmediğini ifade edebiliriz. Toplumda bu konuda zorlanan kişilerin ve kendine güvenini yeniden kazanması gereken kişilerin de estetik ameliyatları yaptırması için, dinin engel olmayacağı görüşünü hocalar zaman zaman ifade etmektedir.

Paylaşmak Önemsemektir!

Bir Cevap Yazın